אירועים בשטח פתוח נערכים במהלך כל השנה, ובמיוחד בתקופות האביב והקיץ. בין אם זה אירועים ציבוריים הנערכים על ידי העיריות או בין אם זה אירועים פרטיים כמו חתונות טבע, כל חברת שירותי הגברה לאירועים מטפלת במגוון רחב של הזמנות הגברה לאירועים בשטח. ביצוע הגברה לטקסים, מופעים ואירועים פרטיים בשטח פתוח מלווה במורכבות של התמודדות עם יצירת סאונד איכותי בחלל הפתוח.

החלל הפתוח מהווה דאגה עיקרית לכל איש סאונד במהלך התקנה וכיול של מערכת הגברה לאירוע בגלל שלא בהכרח ניתן תמיד להעריך במדויק את גודל שטח האירוע הנדרש להגברה ועקב כך שתנאי מזג האוויר משפיעים ישירות על איכות הסאונד. בעוד שבאולם סגור איש הסאונד צריך להתמודד רק עם צרכי ההגברה של האירוע אל מול האקוסטיקה הספציפית של האולם, איש סאונד המבצע הגברה לאירועים בשטח חלל פתוח חייב להתמודד עם אי הוודאות בצרכי ההגברה ועם כל גורמי מזג האוויר אשר יכולים לפגוע באיכות הסאונד. לכן, נדרש תכנון מעמיק של מערכת ההגברה לאירוע והתייחסות לגורמים הייחודיים של הגברת אירוע בשטח פתוח על מנת לבצע הגברה מוצלחת עם סאונד איכותי.

דרישות ההגברה לאירוע בשטח פתוח

דרישות ההגברה לאירועים בשטח פתוח יכולים להיות כל צורך הגברה עבור אירוע המתבצע בשטח פתוח, החל ממגבר ומיקרופון לאירוע קטן ועד למערכת הגברה להשכרה משוכללת לטקס גדול. כאשר מדובר על הגברה לאירועים קטנים באזור שטח מצומצם לא קיימת בעיה לתכנן ולהגדיר מערכת הגברה שתענה על דרישות האירוע, אך כאשר מדובר על הגברה לאירועים בינוניים ומעלה, לרבות הגברה למופעים וטקסים עם קהל של כמה עשרות או מאות אנשים, המרווח של צרכי ההגברה ברור הרבה פחות.

תכנון של השכרת ציוד הגברה והתקנה של רכיבי מערכת ההגברה בשטח הפתוח חייבים להתבצע לפי מספר שלושה נושאים המגדירים את צרכי ההגברה לאירוע. ראשית, איכות הסאונד הנדרש. יש הבדל בצרכי איכות הסאונד אם מדובר על הופעה מוסיקלית של אומנים, אשר מצריכה איכות סאונד אופטימלית וברמה גבוהה, לבין טקס ללא הופעה אשר דורש איכות סאונד סבירה בלבד. שנית, יש להתייחס לתקציב הפקת האירוע והכספים שיופנו להגברה. התקציב יטווה לאיש הסאונד עד כמה ניתן להשקיע במערכת ההגברה על מנת לייצר סאונד איכותי בהתאם לדרישות האירוע. וכמובן, יש להתחשב בטווח ההגברה הנדרש בהתאם לאזור שטח האירוע וקהל המוזמנים. ככל שטווח הסאונד גדול יותר כך יהיה צורך להתפשר על איכות הסאונד של מערכת ההגברה או להגדיל את תקציב המופנה להשכרת ציוד ההגברה של האירוע.

השפעת תנאי מזג האוויר על איכות הסאונד

לא מספיק בכך שביצוע הגברה לאירועים בשטח מעמידה אתגר אקוסטי בהתמודדות עם השגת סאונד איכותי בחלל פתוח, יש להתייחס גם להבדל הנוסף בין הגברה לאירוע באולם סגור לבין הגברה לאירוע בשטח פתוח, תנאי מזג האוויר. כל גורם מזג אוויר משפיע בצורה כזאת או אחרת על הסאונד המופק מהמגברים. גשמים ורוחות עזות פוגעים באיכות הסאונד בכך שמייצרים רעשי רקע המנוגדים לסאונד היוצא ממערכת ההגברה, ובנוסף, יכולים בקלות לפגוע בציוד הגברה להשכרה שאינו מכוסה כשורה. גם תנאי מזג אוויר חמים במיוחד יכולים לייצר פגיעה בציוד ההגברה עקב חימום יתר, לכן תמיד חשוב לכסות את מרכז מערכת הגברה באירועים גדולים במכסה מקורה כלשהו.

השכרת ציוד הגברה לאירוע בשטח פתוח

לאחר שהובנו צרכי הגברת האירוע ובוצעה הערכה לגבי סכנות מזג האוויר הפוטנציאליות בשטח האירוע, הצעד הבא הוא לקבוע מהם הרכיבים הנדרשים לבניית מערכת ההגברה באירוע. הציוד שאנו נדרש להשכיר הוא ציוד ההגברה הרגיל כגון כבלים, מיקרופונים, מיקסרים, מגברים וכו', כאשר איש הסאונד יצטרך להעריך מהו המפרט הטכני (סוג הציוד שנשכור לאירוע) וגודל מערכת ההגברה שתותקן בהתאם לדרישות ההגברה באירוע ותנאי מזג האוויר.