הרבה אנשים אשר מתכננים לערוך אירוע קטן בביתם או באולם אירועים קטן בוחרים באלטרנטיבה של השכרת ציוד הגברה עצמאית, כלומר להשכיר מערכת הגברה להשכרה ולהרכיבה לבדם במתחם האירוע. טעות נפוצה בקרב אנשים אשר מבצעים השכרת ציוד הגברה ללא ניסיון מקצועי היא ההתמקדות הרבה בציוד הרמקולים, מתוך ההבנה השגויה שהרמקולים הם אלו שמייצרים את הסאונד המוגבר ולכן הם החלק הכי חשוב במערכת הגברה להשכרה. אך למעשה מערכות הגברה להשכרה מורכבות ממספר חלקים, כאשר הרמקולים הם למעשה המרכיב האחרון בשרשרת של כמה מכשירי הגברת סאונד.

רוב המומחים בתחום ההגברה לאירועים ממליצים תמיד לבצע השכרת ציוד הגברה דרך חברת הגברה לאירועים מוסמכת שיכולה לשלוח לכם טכנאי סאונד מקצועי, אשר יטפל לכם בקידוד מערכת ההגברה בצורה מקצועית. גם באירועים קטנים מומלץ להשקיע בליווי של טכנאי סאונד, אך אם אתם בכל זאת רוצים לבחור באפשרות של השכרת ציוד הגברה לבדכם, חשוב שתדעו שכל מערכת הגברה להשכרה מורכבת מ-4 חלקים.

במילים פשוטות, התפקיד של מערכת הגברה להשכרה באירועים היא לחזק ולהתאים את איכות הצליל של אות אודיו ולאחר מכן לספק את חוזק פלט הסאונד המתאים ממערכת הרמקולים בהתאם לגודל חלל האולם וכמות קהל המאזינים. ניתן לסדר את החלקים של כל מערכות ההגברה לאירועים בהתאם לארבעת החלקים הבאים:

  1. קליטת מקור סאונד

הצעד הראשון בהגברת סאונד הוא להמיר את צליל המקור לאות חשמלי שיכול להיות מוזן לתוך מערכת ההגברה, זה מתבצע על ידי מיקרופונים או העברת סאונד ישירות ממקור שמע אודיו.

המיקרופון ממיר צליל אקוסטי שמועבר דרך האוויר לאותות חשמליים, אשר לאחר ההמרה שלהם הם יכולים להיות מעובדים ומוגברים על ידי מערכת הגברה. קול הוא בעצם תנודות שמועברות דרך האוויר, אנו מכירים זאת בשם "גלי קול", המיקרופון קולט את גלי הקול הללו והמכלול הפנימי שלו רוטט בתוך שדה מגנטים ומייצר תשדורת חשמלית בהתאם. בעיקרון אותו תהליך קורה גם בכיוון ההפוך ברמקולים בסוף שרשרת השמע של מערכת ההגברה.

לחילופין, יש מקורות שמע אודיו כגון נגני תקליטורים או נגני קבצי אודיו אחרים שמהם גם ניתן לקלוט שמע. למשל אם אתם רוצים רק להגביר את האודיו של נגן מוסיקה במהלך האירוע שלכם, אתם בכלל לא צריכים מיקרופונים.

  1. ערבוב סאונד ואפקטים

אותות האודיו החשמלי מקלטים במכשיר קלט השמע וניזונים לתוף ציוד סאונד אשר יכול לעבד את הסאונד הנקלט. לרוב אנו מדברים על "מיקסר" או "מעצב אודיו" (איקוולייזר). ציוד סאונד זה נועד לאזן את איכות הסאונד, לשלב קבלת סאונד ממספר מקורות שמע או להוסיף לסאונד אפקטים נוספים. רוב הסיכויים שאם אתם צריכים הגברה לאירוע קטן שכוללת רק קליטת שמע ממקור אחד ללא דרישות איזון סאונד מיוחדות לא תצטרכו מיקסר או איקוולייזר, אך במידה ומדובר על השכרת ציוד הגברה לאירועים בשטח פתוח מומלץ לבקש ליווי של טכנאי סאונד שיפקח על ערבוב הסאונד באירוע.

  1. שליטת הגברת הסאונד

ציוד הגברת הסאונד הוא ציוד אשר נועד לשלוט על הגברת צליל האודיו שנקלט ועובד בשלבים הקודמים. מטרתו של הציוד הוא גם לעבד את הצליל לרמה עוצמה מספקת וגם לאפשר שליטה בעוצמת הקול במהלך האירוע. מגברי הסאונד הללו לרוב לא מקבלים את תשומת הלב הראשית במערכת ההגברה על ידי אנשים שלא מבינים בתחום ההגברה, אך מדובר על חלק מאוד חשוב בתהליך ההגברה של סאונד.

  1. הרמקולים

הרמקולים הם השלב האחרון בכל מערכת הגברה להשכרה. הרמקולים הם בעצם המנגנון אשר מעבד את התשדורת החשמלית ומחזיר אותה לצליל אקוסטי שהאוזן האנושית יכולה לשמוע, וכמו שציינו מדובר על ההפך מהשלב הראשון של קליטת השמע. כמובן שהתשדורת החשמלית שהרמקולים מקבלים תהיה חזקה יותר מהתשדורת של השמע, ואז הרמקולים יכולים להפיק את הצליל המוגבר כפי שנדרש. חשוב מאוד לוודא שהרמקולים יתאימו לתשדורת החשמלית (עוצמת הקול) המתקבלת, בכדי לקבל סאונד איכותי וחזק.